Lichidarea persoanei juridice administrate de parintele decedat

27 октября 2020 181

Ma intereseaza care este procedura de lichidare a intreprinderii in care mama mea, care a decedat, era administrator si contabil. Cum pot afla cate conturi sunt deschise, credite deschise, datorii, etc. Se poate coordona acest proces de la distanta?

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziiua Eugen, Va rog sa acceptati condoleantele mele pentru pierdere dvs.

Calitatea de administrator si contabil inceteaza odata cu decesul persoanei. Aceste calitati nu se transmit prin mostenire, respectiv dvs nu aveti cum sa accesati aceasta informatie. Alta ar fi situatia daca mama dvs. ar fi fondator al companiei pe... mai detaliat care o administra, atunci dvs. de rind cu alti succesori aveti posibilitatea, personal fie prin reprezentant - la distanta, sa accesati informatia respectiva.

28 октября 2020

Multumesc, Victor!

As vrea sa clarific intrebarea. Mama mea era unica fondatoarea la o intreprindere si alta intreprindere era fondatoare cu majoritatea drepturilor (60%). Este necesar de apelat la un servicii juridice pentru lichidarea acestor intreprinderi sau servicii notariale?

28 октября 2020
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Eugen,
Unde mama ta este unic fondator, trebuie mai inti sa treci procedura de mostenire, dupa ce primesti drepturile pe companie poti sa mergi sa o lichidezi. Unde mama avea 60%, la fel mai inti trebuie sa mostenesti, dupa care sa se faca adunare a SRL unde sa se decida... mai detaliat lichidarea, si ulterior de parcurs procedura respectiva. Daca nu aveti a cistiga de pe urma acelor companii, va recomand sa le ignorati, o sa fie mai ieftin.

28 октября 2020