Lichidarea SRL

17 ноября 2021 151

Bună ziua! Am deschis 4 SRL în domeniul agricol. Din ele numai una activează, la celelalte rapoartele se prezintă pe zero. Fiecare întreprindere are luate în arendă terenuri pe care sunt plantate vie, livadă și căpșună. La balanța unei mai figurează si un tractor. Cum ar fi mai bune de făcut ca să fie numai un singur SRL: să le comasez sau să lichidez pe cele trei fără activitate? Atunci ce fac cu terenul, livada și tractorul ce figurează la balanță. Mulțumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dna Ana,

În cazul dat cea mai potrivită soluție ar fi lichidarea celorlalte 3 SRL-uri.

Contractele de arendă a terenurilor pe care se află livezile și plantației de viță de vie pot fi încheiate cu acel SRL care va rămâne să activeze în continure.

Cât privește tractorul este de menționat că în urma... mai detaliat deciziei de lichidare activele care rămân urmează a fi tranmise către asociați direct proporțional cotei de participare la capitalul social.

Succes.

17 ноября 2021
  • Юрисконсульт

Добрый день, в данном случае самым оптимальным решением будет инициация и регистрация процесса реорганизации путем присоединения (Fuziune prin absorbție).
В таком случае:1. Все активы (трактор, арендуемые земельные участки и т.д.) присоединяемых юр. лиц переходят по передаточному акту к основному юр. лицу.
2. В момент регистрации реорганизации в ASP присоединяемые юр. лица исключаются... mai detaliat из гос. регистра юр. лиц (ликвидируются).

21 декабря 2021