Limita viteza

15 января 2020 29

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in momentul efectuarii manevrei de depasire a unui autovehicol limita admisibila de incalcare este mai mare de 9 km/h?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Legea nu prevede limite admisibile, chiar și posibilitatea de a depăși cu 9 km viteza, această posibilitate este condiționată de faptul că sancționare este prevăzută doar de la încălcarea regimului de viteză cu 10 km. Însă nu înseamnă că suntem în drept să incalcam limită prevăzută, faza este că, sancțiune... mai detaliat nu există.
Astfel, daca e sa ne referim la alte state, pentru încălcarea limitei de viteză chiar cu 1 km deja se sancționează.
La caz, nu se admite încălcarea regimului de viteză motivind efectuarea manevrei de depășire, nu se va lua în calcul acest argument.

21 января 2020