Loc de casa dupa divort

16 июня 2018 37

Salut! Dupa casatorie mi s-a oferit un loc de casa dupa lege, cum se ofera pentru tinere familii. Dupa asta am divortat de sotie. Cum se face in acest caz cu locul de casa primit - cui ramane? Va multumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Mihai,
Terenul dat constituie proprietate comună în devălmășie și ambilor vă aparție câte o doime cotă parte.
Urmează să partajați averea!!!

17 июня 2018
  • Юрисконсульт

D-l Mihai conform art. 19, 23-26 COdul Familiei, lotul de pămînt se socoate proprietate comună în devălmăşie, se socoate după ambii soţi sau ex. soţi.

18 июня 2018