Loc de parcare

5 мая 2020 54

Buna ziua! Vreau să amenajăm împreună cu un vecin doua locuri de parcare intr-un loc unde creste iarba si nu este folosit altfel. Tehnic, lucrul acesta este posibil de facut, dar vrem sa facem totul legal. Unde să ne adresam și de ce acte avem nevoie? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Sandu,

Depinde de statutul juridic a terenului pe care doriți să faceți parcarea. Dacă el este în proprietatea municipală sau face parte din Condominium locativ. În primul caz trebuie să vă adresați la primarie pentru a primi autorizațiile corespunzătoare. În al 2-lea caz trebuie să hotărâți prin Adunarea locatarilor.

5 мая 2020