Logodnicul insistă să înregistrăm casa cumpărată împreună doar în numele lui

17 ноября 2021 45

Bună. Am cumpărat o casă și dorim sa facem actele, însă nu suntem căsătoriți încă și logodnicul insistă ca actele să fie facute pe numele lui. Ce se poate întâmpla cu aceasta casă după un eventual divorț? Cui îi rămâne casă după divorț?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu faceți acest pas, bunurile dobindite pina la casatorie sunt proprietatea exclusiva a celui pe cine e înregistrat, veți putea proba faptul ca ați investit dar se va reduce la litigiu in judecată.
Sau inregistrați imobilul dupa casatorie sau inregistrațivă ambii ca coproprietar, alt fel puteți ramine fara nimik

17 ноября 2021