Lot cu destinație “pentru construcție” in cadrul Întovărășirii Pomicole

30 июня 2021 129

Buna ziua. Planificam sa procuram un teren care figurează la cadastru cu destinație construcții și face parte din ÎP. Întrebarea este următoarea - unde as putea sa ma adresez in prealabil ca sa știu dacă putem obține autorizație de construcție pentru casa de tip S+P+E al carei proiect deja îl avem gata. Nu am vrea sa cumpărăm terenul și pana la urma sa nu putem construi pe el casa pe care ne-o dorim. Și a doua întrebare este - aceste loturi, necesita sa fie ulterior privatizate sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Tot ce ține de autorizarea constructiilor se face la primarie, ei eliberarează certificat de urbanism si in temeiul acestuia cu intru irea condițiilor enunțate in el se eliberează autorizația de construcție.

1 июля 2021