Lucrări necalitative de reparatie a acoperisului

20 ноября 2018 89

Buna ziua! Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc locativ, in septembrie o persoana fizică a efectuat lucrări de reparatie a acoperisului, cu care prealabil am incheiat un contract dar care nu este avizat notarial. Acum el se eschiveaza de la înlăturarea problemei. Agentia pentru protectia consumatorului nu primeste reclamatii cand prestatorul de servicii este persoana fizică. Care trebuie sa fie acțiunile mele de mai departe, pentru a-l obliga sa-mi repare acoperisul calitativ sau sa-mi intoarca banii pentru a angaja alti mesteri?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Adresați-vă în scris cu o cerere către acesta cu privire la înlăturarea problemelor și indicați că în caz de refuz vă asumați obligația de a vă adresa în instanță pentru soluționarea litigiului la care va fi supus ulterior cheltuielilor de judecată, asistență juridică...

Scrisoarea expediați-o cu aviz recomandat, în cazul... mai detaliat în care acesta nu va da răspuns la somația dvs, vă adresați cu o cerere de chemare în judecată.

20 ноября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Suplimentar la cele mentionate, adaug si faptul ca in scrisoarea recomandata indicatintoate neconformitatile depistatea si solicitati remedierea lor, indicati totodata si faptul ca in caz contrar va rezervati dreptul de a rezolutiona contractul de antrepriza ce a fost incheiat. Daca nu raspunde expediati in adresa dlui., o declaratie de rezolutiune... mai detaliat a contractului si solicitati restituirea banilor in termen de 5 zile spre exemplu daca nu, atunci mergeti in judecata

20 ноября 2018

Vă multumesc pentru raspuns nu am adresa doar numar de telefon si datele din pasaport... Asi putea sa ma adresez la politie? fara scrisoare?
e clar ca nu si-a respectat obligatiunile..?

20 ноября 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Politia nu este competenta in cazul dat, adresarea se face exclusiv la antreprenor, adica persoana cu care ati semnat contractul, incercati sa gasiti adresa, daca aveti date din buletin la ASP, puteti sa incercati sa obtineti adresa, sau vecini, prieteni etc.

20 ноября 2018