Lucru in timpul concediului partial platit

27 февраля 2018 158

Buna ziua. Sunt in concediu partial platit pentru ingrijirea copilului şi doresc sa ma angajez prin cumul la o alta companie. Intreabarea mea: care ar fi metoda legala de angajare pentru a nu pierde indemnizatia? Sau as putea sa inchei un contract de prestare servicii?

Jurist comments 2

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Lucia, angajarea la o alta companie, determina suspendarea platii indemnizatiei, indiferent de timpul de munca (partial sau deplin). Plata se reia, atunci cand noul angajator emite ordinul, la cererea scrisa (cu anexarea documentelor confirmative) a salariatului, privind acordarea concediului pentru ingrijirea copilului pina la virsta de 3 ani.

In acest... mai detaliat sens, a se vedea:

Articolul 18 alin. (3) din Legea privind indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și alte prestații de asigurări sociale din 10 septembrie 2004: in cazul în care beneficiarul de indemnizaţie pentru creşterea copilului îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă.

Articolul 7 alin. (3) din Hot Guv cu privire la indemnizatiile adresate familiilor cu copii Nr. 1478 din 2002: in cazul în care beneficiarul de indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului se angajează la altă unitate, indemnizaţia se suspendă, indiferent de programul de muncă (parţial sau deplin), şi se reia de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului.

Conform articolului 7 alin. (2) pct. d) din Hot Guv cu privire la indemnizatiile adresate familiilor cu copii Nr. 1478 din 2002, indemnizatia lunara de crestere a copilului se stabileste persoanelor asigurate, la cerere, opţional: unuia dintre părinţi, părintelui adoptiv/tutorelui, bunelului, bunicii, altei rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, cu condiţia că se află în concediu pentru îngrijirea copilului la toate unităţile în care îşi desfăşoară activitatea de muncă şi confirmă stagiul necesar de cotizare.

Trebuie sa anuntati CTAS despre angajarea la alta unitate. Iar pentru a beneficia in continuare de indemnizatie, trebuie sa solicitati concediul dat si de la locul de munca prin cumul si sa reveniti la munca tot acolo intr-un regim de munca partial.

Succes!

28 февраля 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Ref la contractul de prestari servicii: nu va recomand aceasta optiune daca nu sunteti inregistrata ca intreprinzator individual, din cauza urmatoarelor prevederi legale:

Articolul 2 alin. (3) din Codul muncii: În cazul în care instanţa de judecată stabileşte că, printr-un contract civil, se reglementează de fapt raporturile de muncă dintre salariat... mai detaliat şi angajator, acestor raporturi li se aplică prevederile legislaţiei muncii.

Articolul 88 alin (5) din Codul fiscal: Veniturile persoanei fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător, obţinute din prestarea serviciilor şi/sau lucrărilor, precum şi veniturile membrilor consiliului sau comisiei de cenzori a întreprinderilor sînt considerate drept salariu din care se reţine impozitul conform cotei prevăzute la art.15 lit.a).

28 февраля 2018