Lucru legal prin cumul

18 января 2018 165

Buna ziua. Se permite conform legi sa lucrezi in 2 locuri legal?

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua Sergiu. Codul Muncii art.56 prevede ca: Salariatul are dreptul să încheie contracte individuale de muncă, concomitent, şi cu alţi angajatori (munca prin cumul), dacă acest lucru nu este interzis de legislaţia în vigoare. Pentru încheierea contractului individual de muncă prin cumul nu se cere consimţămîntul angajatorului de... mai detaliat la locul de muncă de bază.În contractul individual de muncă se va indica, în mod obligatoriu, că munca respectivă se prestează prin cumul. Cititi mai mult despre asta http://lex.justice.md/md/326757/ art.267.

18 января 2018