Lucru neachitat

8 февраля 2022 52

Bună ziua. Lucrez intr-o retea de supermarketuri. Mi s-a promis un salariu de 11.000 lei cu grafic 2 zile peste 2, de la 7:00 pana la 23:00 (15 ore lucrătoare pe tură). Lunar ies 225 ore lucrate, insa la calcularea salariului se iau in consideratie doar 11 ore pe zi (lunar 165 de ore, cât e norma de ore stabilita de Codul Muncii). Prin urmare, 60 de ore pe luna le lucrez fara a fi platit. Nu ar trebui ca cele 60 ore sa fie achitate adițional la salariu (ca premiu, de exemplu)? Directorul ne spune că salariul nostru e fix și nu calculat la ore. Ce putem face?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Sergiu, eu vă aduc la cunoștință să apelați cu o cerere la Inspectoratul de Stat al Muncii ( mun. Chișinău, str. N. Costin 17/2 ), e unica instituție, care e în drept să intervină cu un control, cum este supravegheată prevederile Codul Muncii.

9 февраля 2022