M-am ales cu dosar penal pentru mituirea unui agent de patrulare

5 ноября 2019 65

Buna ziua. Am depasit viteza cu 19 km/ora si am fost oprit de politistul de patrulare. I-am propus mita de 200 de lei, insa masina acestuia era dotată cu camere si m-am ales cu dosar penal pentru mita. Spuneti-mi, va rog, ce pedeapsa ma asteapta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Articolul 325. Coruperea activă
(1) Promisiunea, oferirea sau darea, personal sau prin mijlocitor, unei persoane publice sau unei persoane publice străine de bunuri, servicii, privilegii sau avantaje sub orice formă, ce nu i se cuvin, pentru aceasta sau... mai detaliat pentru o altă persoană, pentru a îndeplini sau nu ori pentru a întîrzia sau a grăbi îndeplinirea unei acţiuni în exercitarea funcţiei sale sau contrar acesteia
se pedepseşte cu închisoare de pînă la 6 ani cu amendă în mărime de la 2000 la 4000 unităţi convenţionale, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 6000 la 10000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.

5 ноября 2019