M-am trezit dupa 7 ani cu o datorie la stat de 30.000 de lei

5 апреля 2018 146

Sunt plecat din Republica Moldova din 2009. Acum, in 2018, am aflat ca am de platit o datorie la stat de circa 30.000 de lei. Am invatat la colegiul de politie, dupa care eram obligat sa lucrez in organele afacerilor interne timp de 3 ani, din care eu am lucrat doar un an, iar dupa aia am plecat din Republica Moldova. Acum statul ma obliga sa platesc cheltuielile de invatamant bugetar. Oare nu exista un termen de prescriptie pentru datorii la stat? Plus la asta, mai am inca o intrebare: daca intru in RM si la iersire din RM aflu ca am interdictie de parasire a statului pentru acea datorie, ar fi posibil sa nu mi se aplice interdictia daca ies cu pasaportul romanesc?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Vladislav,
Termen de prescriptie exista, dar pentru a Va raspunde se aplica spetei dvs sau nu este nevoie de mai multe detalii. Daca aveti interdictie pasaportul romanesc nu ajuta in orice situatie, dar e bine ca il aveti.

6 апреля 2018