Ma puteti ajuta?

5 марта 2019 81

Buna seara! Am si eu o intrebare. Eu am 2 copii cu tati diferiți si ambii tati sunt decăzuți din drepturile parintesti. Voi putea face copiilor pasapoarte românești fara acordul tatilor?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Tatiana,

Ar fi cazul sa consultați un avocat român sau persoane specializate în procedura de redobândire a cetățeniei române.
Până atunci puteți verifica Legea cetățeniei romane accesând link-ul de ma jos unde ați putea găsi raspunsul:
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/prezentare/legislatie

5 марта 2019