Mă sună cineva și afirmă că am datorii și că este dosar penal pornit pe numele meu

10 января 2022 24

Bună ziua. De câteva zile mă sună cineva si afirma ca as fi luat un credit și ca au pornit un dosar penal pe numele meu și ca am termen trei zile ca sa rambursez creditul. În realitate, nu am luat niciun credit și nu știu ce se întâmplă. Ce să fac, cum să-i găsesc pe cei care mă hărțuiesc? Mă sună pe un număr pe care nu îl știe nimeni, doar părinții (îl folosesc doar pentru wifi).

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
În cazul în care într-adevăr nu ați luat careve credite, nu trebuie să temeți de nimeni.
Puteți să sunați de pe alt număr la acest număr și a propune o întîlnire pentru a înțelege cine va sunat. Numai, la început, solicitați prezentarea acestor persoane și solicitați ca în confirmarea... mai detaliat celor spuse să prezinte sau pruin poșta electronică sau prin aplicație acte confirmătoare de existența unui dosar.
Pînă ce nu va fi prezentate careva documente, nu mergeți singură la nici o întîlnire.
În cazul în care nemotivat Vă deranjează, vă amenință persoane necunoscute, puteți să Vă adresați la poliție pentru ca să fie verificate toate circumstanțele și pentru ca să fie identificate persoanele, care se ocupă cu acțiunile ilegale, pentru care pot purta răspundere.

12 января 2022