Ma tem ca sotia sa nu fie victima unei excrocherii

7 февраля 2020 38

Buna ziua. Sotia mea a semnat un contrat de munca cu un domn care detine un salon de frumusete (ea mai dorea sa ia in locatiune un cabinet de la el). Primul document a fost contractul de munca, iar al doilea ea nu l-a citit din pacate, domnul deschizind rapid doar ultima foaie unde trebuie sa puna semnatura si ea a semnat. Dupa ce ea a semnat, el tot ii vorbea daca are de gand sa ia incaperea in locatiune pe un an. Acum sotiei ii este frica ca poate el i-a pus o foaie sa semneze ca ia in locatiune incaperea timp de un an, iar daca ea ar vrea sa plece mai devreme, el poate s-o impuna sa achite taxa pe un an intreg.
Poate el sa o traga la raspundere sa achite taxa pe un an intreg, daca ea va pleca mai devreme de la el sau cand va pleca? Ea nu are documentul cela pe care l-a semnat (al doilea). Cum poate sa se apere daca se dovedeste ca la mijloc e o excrocherie? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Artiom, inainte de a formula o concluzie legata de situatia dvs., mai intii luati o copie a contractului semnat de sotia dvs., urmeaza a fi analizat, ulterior putem discuta de eventuale actiuni ilegale. Insa pe viitor vin cu recomandarea de a studia actele inainte de a le semna.

8 февраля 2020