Mai multe credite neachitate

19 декабря 2019 237

Buna ziua. Fratele meu de numai 18 ani a luat credite de la cateva companii de microfinantare si nu le restituie. Evident, penalitatile cresc, iar mama primeste scrisori si amenintari de la companii de incasari. El (fratele) nu raspunde nici noua la telefon de cateva luni bune, nici nu stim unde traieste, stim doar ca sta in gazda in Chisinau, dar o schimba tare des, la fel ca nu plateste. Va rog frumos sa ne sfatuiti ce sa facem, cum sa-i punem interdictie de a mai lua credite, sau macar daca exista asa posibilitate. Ce ne paste pe noi in cazul acesta? Multumesc mult anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Mariana,

Dvs nu răspundeți pentru creditele luate de fratele Dvs.

Odată ce a luat mai multe credite și nu le-a restituit el obține calitatea de debitor problematic în sistemul BIC. Astfel, cu așa statut deja greu o să îi fie să mai ia credite în continuare.

Pentru mai multe detalii vă... mai detaliat stau la dispoziție.

20 декабря 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
O sugestie, daca fratele e înscris cu viză de reședință in apartament/casa părintească, mama sa meargă la ASP direcția evidență populației, pentru a radia de la evidență.
Dacă acesta este coproprietar al imobilului, pe viitor va apărea probleme cu creditorii, cara vor dori sa o vîndă pentru a restitui banii.

21 декабря 2019