Mai multe credite neachitate

19 мая 2020 142

Buna ziua. Avem un credit ipotecar pe 10 ani, cu casa pusa in gaj, pe care il achitam la timp. In acest an am avut anumite dificultati si am acumulat datorii la cateva credite la companii nebancare, in total aproximativ 200 mii lei la 10 companii. Din cauza carantinei nu am lucrat nici eu, nici sotul, sumele au crescut considerabil si nu reusim sa le achitam. Creditorii nu vor sa ne faca o reducerea pe timp de pandemie. La ce ne putem asteapta, ne vor da toti creditorii in judecata? Si daca executorul judecatoresc pune sechestru pe cardul de salariu, va imparti salariul la toti creditorii?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Încercați să încheiați un acord de reeșalonare pentru a evita un eveniment litigiu.
Pină la executor, cauză de încasare urmează a fi examinată în instanța de judecată, acolo puteți invoca disponibilitatea încheierii unei tranzacții de împăcare, în așa caz, puteți să mai obțineți un răgaz pentru a cumula ceva sume... mai detaliat pentru a efectua careva plati.
Daca nu merge și se obține o hotărâre de încasare și se dispune încasarea forțată prin executor, acesta poate aplica sechestre pe toate bunurile, reține din salariu, însă sigur nu salariul integral, în cazul cumulării unei datorii enorme, poate solicita ridicarea de bunuri, scoaterea acestora la vînzare.

20 мая 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

(1) Urmărirea bunurilor debitorului constă în sechestrarea, în ridicarea şi în vînzarea lor.
(2) Poate fi urmărit orice bun corporal ori universalitate de bunuri ale debitorului, care... mai detaliat se află în circuit civil, indiferent de faptul la cine se află în posesiune, precum şi orice drept patrimonial sau creanţă bănească, cu excepţia celor care nu sînt pasibile de urmărire silită.
(3) Bunurile supuse unui circuit civil limitat pot fi urmărite numai în condiţiile prevăzute de lege.
(4) La cererea executorului judecătoresc, deţinătorii de registre şi de informaţii relevante pentru procedura de executare, instituţiile financiare, Serviciul Fiscal de Stat, organele cadastrale, alte persoane fizice sau juridice sînt obligate să îi comunice, în cel mult 10 zile, informaţiile necesare pentru efectuarea executării silite.

Cod de executare începând cu art 89
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=119760&lang=ro

20 мая 2020