Mai multe credite neachitate

20 июня 2020 205

Buna ziua! Am mai multe credite neachitate la companii de microfinantare, suma totala cu tot cu penalitati ajunge la 90.000 de lei. Am primit si o scrisoare precum ca am fost data in judecata. Eu nu lucrez oficial, sunt mama singura a unui copil de 4 ani, nu am niciun venit, nu pot sa achit deloc la moment. Ce ar putea decide judecata, ce poate urma? Exista riscul sa ma aresteze, sa fac inchisoare?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Gerogeta,

1. Instanta de judecata vă va obliga să achitati datoria. Însă puteti reduce penalitatea in cadrul procesului judiciar.

2. Consecintele deja vor fi la etapa de executare cind executorul va aplica sechestru pe bunurile si veniturile DvS.

3. Nu este nici-un risc ca sa va aresteze/închisoare.

21 июня 2020