Mama vrea sa plece peste hotare cu copilul fara acordul tatalui

9 марта 2020 96

Buna ziua. Sotia intentioneaza sa plece peste hotare impreuna cu copilul de 4 ani (care detine pasapoarte MD si RO) fara acordul sotului, cu care nu este divortata. Este vreo modalitate ca tatal copilului sa previna acest lucru?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Acordul tatălui nu este necesar în cazul în care mama pleacă pentru o perioadă scurtă cu copilul (vacanță, vizită etc.), conform alin. 2, art. 1, Legea cu privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova:

(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi... mai detaliat de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Acordul ambilor părinti se cere în cazul în care copilul pleacă să se stabilească peste hotare, alin. 4, legea sus-menționata:

(4) În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Servus

10 марта 2020
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Daca intentioneaza sa plece pentru a se stabili cu traiul peste hotarele RM atunci aduceti la cunostinta sotiei ca risca dosar penal in baza art.207 Cod penal.

12 марта 2020