Marimea pensiei alimentare

25 июля 2022 89

Buna ziua. Platesc pensia alumentara copilului din prima casatorie in marime de 75% din salariu (25% conform hotararii instantei de judecata si restul potrivit deciziei executorului judecatoresc pentru a luchida datoriile istorice). Cat este de corecta aceasta decizie a executorului? As vrea sa aflu daca suma achitata lunar se va micsora in cazul in care apare un copil din a doua casatorie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Mihail, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante... mai detaliat ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

26 июля 2022