Marimea pensiei alimentare

2 октября 2021 155

Buna ziua. Vreau sa divortez si sa cer pensie alimentara. Sotul pleaca periodic la munca in Germania, unde nu este angajat oficial, dar primeste salariu 3.000 Euro. Instanta il va obliga sa achite 1/4 din salariul mediu pe economie din RM sau eu pot sa cer o pensie alimentara mai mare? Daca da, ce acte trebuie sa prezint?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Puteți cere pensie in cota procentuală sau dumă fixă, in acest sens urmează să probați cheltuielile pentru copil si dupa posibilitate venitul soțului.

3 октября 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Victoria, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei în cazul DVS Articolul 76. Încasarea pensiei de întreţinere pentru copilul minor într-o sumă bănească fixă

(1) În cazurile cînd părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile ori primeşte salariu... mai detaliat şi/sau alte venituri, total sau parţial, în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri conform art.75.

(2) Cuantumul sumei băneşti fixe încasate în conformitate cu alin. (1) se determină de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante şi păstrîndu-se, dacă este posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului. DVS trebue să prezentați documente de confirmare, ce sașariu are tata copilulu în Germania pentru a orienta istanța să ee o hotărîre bună în favoarea DVS.

6 октября 2021