Marimea pensiei alimentare in 2023

6 февраля 2023 209

Salut! Care este marimea pensiei alimentare pe care trebuie sa o achite in 2023 un parinte care nu lucreaza oficial in Republica Moldova?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua dl. Ion.
Nu există o prevedere expresă care ar fi cuantumul pensiei de întreţinere.
În cazul cînd pensia este stabilită de către părinţi de comun acord prin contract autentificat notarial, atunci ei singuri decid mărimea pensiei.
În lipsa înţelegerii între părinţi, cuantumul pensiei în mărime fixă se stabileşte de judecată.
Nu este... mai detaliat un cuantum determinat, totul depinde de statea materială şi condiţia familială copilului şi a soţului care datorează pensia.
Multe instanţe decid stabilirea cuantumului pensiei de întreţinere în limita a 1/2 din cheltuielile minime pentru întreţinerea copilului de vîrsta corespunzătoare stabilite de Biroul naţional de statistică.

6 февраля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Reieșind din practica națională, pentru un copil se achită în jur de 1500 lei lunar.
Dar în fiecare caz depinde de circumstanțele individuale și probele prezentate.

6 февраля 2023