Masina cu numere de inmatriculare straine are nevoie de Carte Verde?

9 июля 2020 797

Buna! De ce acte am nevoie pentru a circula in RM cu o masina cu numere de inmatriculare britanice? Vinieta si asigurarea este valabila, insa politia rutiera imi cere si cartea verde. Este adevarat ca trebuie sa am si cartea verde? Va multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
să verificăm întrebarea din alt punct de vedere:

Mașină cu numere MD, are revizie și asigurare RCA pentru a circula prin Moldova - așa?
Pentru ca această mașină să fie admisă în circulație internațională, spre exempu RO, sau UE, urmează să dețină CARTE VERDE -? sigur că da.

Aceiași situație și în cazul... mai detaliat dumneavoastră.

9 июля 2020