Masina cu numere de LT introdusă in țara, pe care nu am scos-o la timp

20 ноября 2019 412

Am primit o citație de la biroul Vamal Nord din Balti in privinta masinii cu numere de LT introdusă in țara, pe care nu am scos-o la timp! Scrisoarea a venit pe data de 06.11.2019, dar era indicat sa ma prezint pe data de 04.11.2019, la ora 10:30 cand se va lua o hotarare in privinta încălcării mele. In caz contrar, hotărârea se va lua in lipsa mea. Si era indicat ca va fi nevoie sa achit o amenda de 4.500 lei (care poate fi achitata in 72 ore la 50%) și sa scot mașina din țara. Termenul cand a venit scrisoarea deja a depășit aceste ore! Insa eu am scris in lămurire la vama ca mașina a fost accidentata și are defect motorul și caroseria. Este vreo alta cale de a radia mașina? Deoarece ea a fost dezmembrată și data la fer uzat de un an de zile! Mi-au rămas actele si plăcuțele de înmatriculare!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In cazul in care masina s-a distrus, veti fi obligat sa achitati contravaloarea automobilului.

21 ноября 2019