Masina cu numere LT

4 февраля 2019 297

Buna ziua. Am procurat masina cu nr. LT. Mi-a fost facuta numai procura, am permis si buletin RO. Cat timp pot sta pe teritoriul RM? Nu este intrata in tara pe numele meu. Eu as putea sa o vand sau sa o dau la dezmembrare? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
în cazul în care dețineți permis de conducere ca nerezident(nu transcris), în acest caz, puteți introduce auto, cît și să se afle acesta pe teritoriu RM pe o perioadă de pînă la 3 ani, cu achitarea venietei pentru perioada de aflare.
Totuși la expirarea termenului, va urma obligația de a... mai detaliat scoate automobilul din țară, contrar o sa fiți obligat să achitați amendă cît și contravaloarea acestuia.

În cazul dumneavoastră, dacă auto nu e intrat pe numele propriu, iar cel ce va transmis auto nu se încadrează în cele sus indicate, auto poate să se afle pe teritoriu RM 180 zile.
Dacă se depășește termenul sau se dezmembrează, atunci cel ce a introduso va avea probleme.

4 февраля 2019