Mașina cu numere poloneze

28 июля 2020 282

Bună ziua. As dori sa aflu ce pedeapsa poate sa mi se aplice, dacă am vandut mașina cu numere poloneze și nu am nici un document ca am vandut-o? Sunt 60 de zile de cand masina a fost introdusa în tara.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
cu vînzarea, nu cred ca aveți dovada vînzării(contract), sancțiune va fi pentru:

Nescoaterea de pe teritoriul vamal al Republicii Moldova a mărfurilor, vehiculelor, obiectelor şi altor valori prohibite introducerii pe teritoriul vamal al Republicii Moldova sau introduse cu obligaţia de a fi scoase de pe teritoriul ei vamal ori nereturnarea pe... mai detaliat teritoriul vamal al Republicii Moldova a mărfurilor, vehiculelor, obiectelor şi altor valori scoase cu obligaţia de a fi returnate în termenele stabilite în aceste obligaţii, ori nerespectarea măsurilor de politică economică şi altor restricţii prevăzute la trecerea mărfurilor peste frontiera vamală, în lipsa elementelor constitutive ale infracţiunii

se sancţionează cu amendă de la 84 la 90 de unităţi convenţionale, cu obligarea scoaterii de pe teritoriul vamal a mijloacelor de transport prohibite introducerii pe teritoriul vamal al Republicii Moldova sau introduse cu obligaţia de a fi scoase de pe teritoriul ei vamal.

28 июля 2020