Mașină cu numere românești spre folosință

11 мая 2019 349

Buna ziua. Sunt cetățean român și vreau să aduc o mașină în Moldova să o las spre folosință unei rude cu procura. Ce soluții legale sunt? Cât timp poate rămâne mașina în Moldova ? Cum e cu vinieta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
teoretic este posibil, faza este că persoane nerezident ar trebui să se afle și ea pe teritoriul RM atît timp cît se află aici auto, deoarece se prezumă că acesta se folosește de bun, în asemenea circumstanțe dispunînd de înlesnirea de a se afla pe teritoriu RM pe perioadă... mai detaliat de pînă la 3 ani.

Cod Vamal
Articolul 69. Termenul de aflare a mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporară
(1) Organele vamale stabilesc termenul în care mărfurile şi mijloacele de transport de import trebuie să fie reexportate ori să li se atribuie o altă destinaţie aprobată de vamă. Acest termen nu poate depăşi 3 ani de la data plasării mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul de admitere temporară.

Totodată legea privind introducerea bunurilor pe teritoriu MD articolul 10
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785 art. 10

12 мая 2019