Masina cu numere straine

22 февраля 2019 110

As dori sa procur o masina cu numere straine din Marea Britanie. Pentru a ma afla pe teritoriul RM cu automobilul respectiv pe un termen mai mare decât cel stabilit de articolul 184, e nevoie doar de permis englez (ceea ce este si o dovada de rezidenta)? Cetatenia nu conteaza in cazul dat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
este nevoie să faceți dovada de nerezident, însă în cazul auto cu volan pe dreapta, ar fi posibil să fie aplicate alte restricții, deoarece acesta nu se încadrează în regulile de circulație din RM.
Puteți contacta în acest sens Serviciul Vamal cît și Poliția de patrulare pentru concretizări.

7 июня 2019