Masina cu numere straine, permis moldovenesc

22 мая 2020 434

Buna ziua. Pot conduce o masina cu numere romanesti, daca detin permis moldovenesc? Masina se poate afla mai mult de un an in Moldova, daca e introdusa de tatal meu care are domiciliu in Romania si detine permis romanesc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca auto e introdus de un nerezident, acesta poate sa se afle pe teritoriu MD pină la 3 Ani, acest fapt îl hotărăște serviciul vamal.
Cît ține de circulație cu permis md, nu par a fi înregistrate interdicții, însă de regulă poliția se axează pe faptul că atît timp cît auto... mai detaliat e introdus în țară de un nerezident, doar acesta urmează să îl condica.

23 мая 2020