Masină cu numere transnistrene

18 апреля 2019 401

Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: automobilul cu numere transnistrene este înmatriculat pe sotie, domiciliată în municipiul Bender, cu permis si viza de resedinta în Bender. Sotul are viza de resedinta in Chisinau, cu permis RM. Poate fi o problema sa circule în RM? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Elena

Iată ce prevede Codul contravențional referitor la întrebarea ridicată de către Dvs.:
Articolul 231/1. Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru
Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unitățile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau... mai detaliat municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru de către o persoană care are domiciliul în altă localitate decît localitățile din stînga Nistrului, municipiul Bender ori localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare, aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice care desfăşoară activitate de întreprinzător în Republica Moldova, cu sau fără privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

http://www.legis.md/cautare/rezultate/110156

22 апреля 2019