Mașină imatriculata in Romania

10 июля 2018 28

Buna ziua. Dețin un autoturism înmatriculat în România la care a expirat termenul de 180 de zile. Eu dețin buletin românesc, permis românesc (preschimbat din cel moldovenesc), procura (autoturismul fiind imatriculata pe tata), vigneta plătită pentru 180 zile consecutiv (180€). Pot aparea probleme la ieșirea din tara, eventual la intrarea înapoi în țară? Actele menționate mai sus sunt suficiente pentru ieșirea din tara? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Andrei;
Codul contravențional al RM prevede următoarele referitor întrebarea ridicată de către Dvs.:
Articolul 287/3. Încălcarea regulilor privind vinieta
(1) Aflarea pe teritoriul Republicii Moldova a vehiculului neînmatriculat în Republica Moldova, clasificat la poziţia tarifară 8703, şi a remorcii ataşate la acesta, clasificată la... mai detaliat poziţia tarifară 8716, fără certificatul ce atestă achitarea vinietei pentru o perioadă mai mică de 7 zile
se sancţionează cu amendă de la 45 la 60 de unităţi convenţionale.
(2) Aflarea pe teritoriul Republicii Moldova a vehiculului neînmatriculat în Republica Moldova, clasificat la poziţia tarifară 8703, şi a remorcii ataşate la acesta, clasificată la poziţia tarifară 8716, fără certificatul ce atestă achitarea vinietei pentru o perioadă mai mare de 7 zile
se sancţionează cu amendă de la 60 la 78 de unităţi convenţionale.
(3) Săvîrşirea repetată, în cursul aceluiaşi an calendaristic, a contravenţiei prevăzute la alin. (1) de către o persoană sancţionată deja pentru această contravenţie
se sancţionează cu amendă de la 60 la 78 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(4) Săvîrşirea repetată, în cursul aceluiaşi an calendaristic, a contravenţiei prevăzute la alin. (2) de către o persoană sancţionată deja pentru această contravenţie
se sancţionează cu amendă de la 72 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(5) Aplicarea şi executarea sancţiunii contravenţionale nu absolvă contravenientul de executarea obligaţiei pentru a cărei neîndeplinire a fost aplicată. În acest caz, contravenientul achită vinieta conform anexei nr. 21 la titlul IX din Codul fiscal, inclusiv în mărimea stabilită pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile, precum și pentru perioadele incomplete ce urmează după primele 180 de zile.

10 июля 2018