Mașină reținută în vamă

10 мая 2021 23

Am procurat o mașină cu numere străine. Vechiul proprietar a zis ca aceasta nu trebuie scoasă din țară. Am fost oprită de agenții de politie, care mi-au spus că trebuie să o scot din țară. La vama am aflat că sunt aplicate două amenzi pe această mașină și până nu le achit, nu voi putea ieși din vama. Amenzile nu sunt ale mele, eu nu am așa bani. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. De regulă amenda trebuie să fie aplicată în privința persoanei care a introdus în țară autovehiculul în regim de admitere temporară. Aceste chestiuni trebuie să fie clarificate de persoana care a vândut automobilul, dar organul vamal nu trebuie să împiedice scoaterea automobilului din țară..

11 мая 2021