Mașină numere straine.

3 апреля 2019 378

Știe cineva? Este așa lege la noi în țară că măsina cu numere straine nu are voie să stea mai mult de trei ani în țară, adică chiar dacă ai permis european, esti obligat să o scoti din țară? În mod normal eu achit vinieta simpla, apoi de 180 euro. Cine este la curent de așa lege? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Articolul 69. Termenul de aflare a mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporară
(1) Organele vamale stabilesc termenul în care mărfurile şi mijloacele de transport de import trebuie să... mai detaliat fie reexportate ori să li se atribuie o altă destinaţie aprobată de vamă. Acest termen nu poate depăşi 3 ani de la data plasării mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul de admitere temporară.
Vedeți codul vamal și
Legea privind modul de introducerea și scoatere a bunurilor de pe teritoriul RM

4 апреля 2019