Masina procurata in credit

30 мая 2019 52

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca eu am procurat masina in credit si masina e inregìstrata pe mine, eu pot lasa masina ca gaj ca sa iau un alt credit?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Dacă contravaloarea automobilului nu a fost încă achitată, un alt credit în baza automobilului dat nu o să obțineți, deoarece este posibil apariția unei situații de conflict.
În esență nu puteți gaja un bun al cărui proprietar sunteți înregistrat, însă, asupra căruia există o grevare de la creditorul care va... mai detaliat finanțat pentru a procura.
Încercați să mergeți pe la companiile de microfinanțare, însă nu cred că o să vă accepte, băncile o să vă refuze din start.

30 мая 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteți. Chiar daca acel automobil este deja gajat la creditorul care a finanțat procurarea.
Insa, in practică, creditorul de la care doriți sa obtineti noul credit poate sa refuze acceptarea in gaj a unui bun care deja este gajat.
Discutati cu noul potential creditor acest aspect.

30 мая 2019