Mașini cu numere străine

7 января 2019 209

Bună ziua tuturor. Am 2 întrebări pentru Dvs.
Prima sună astfel:
Am un prieten care deține buletin și permis de conducere eliberate în România. El a băgat în țară, pe numele său, o mașină cu numere de România. Poate să mai intre cu încă o mașină, cu numere de Bulgaria, în țară? Fără să o scoată pe cea de România.
Și a doua întrebare:
Eu am intrat în țară cu o mașină cu numere de România pe data de 15 ian 2018. La moment mașina are 335 de zile aflate în Moldova (am întrebat asta la vamă). Mașina a mai ieșit/intrat în țară pe parcursul anului. Când s-ar reseta zilele pentru mașină? La 15 ian 2019? Sau la împlinirea a 365 de zile a aflării în țară? Nu știu exact cum se calculează zilele pentru mașini cu numere străine. Ultima dată a fost intrată în țară pe numele unui prieten, care are permis de conducere de România. Eu dețin doar permis de conducere de Moldova.
Vă mulțumesc mult!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
La prima întrebare- o persoana poate introduce mai multe masini. Imterdictia de a mai introduce masini apare atunci cand macar una din cele introduse anterior, nu a fost scoasa la timp din țară.

La a doua întrebare- termenul se calculeaza de la data primei intrari in tara... mai detaliat cu masina reapectiva.
Aveti un termen de 180 zile in fiecare perioada de 12 luni în care va puteti afla in tara.

7 января 2019