Măsurarea vitezei

4 мая 2021 29

Bună ziua. Vreau sa stiu daca e obligatoriu ca agentul constatator să menționeze în procesul verbal direcția de deplasare, în cazul în care afirmă că a fost se încălcată limita de viteză și dacă are voie să mă opreasca, fiind pe contrasens.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salutare Maxim, conform Art. 443 din Codul Contravenţional
(1) Procesul-verbal cu privire la contravenţie va cuprinde:
d) fapta contravenţională, locul şi timpul săvîrşirii ei, circumstanţele cauzei care au
importanţă pentru stabilirea faptelor şi consecinţelor lor juridice, evaluarea eventualelor
pagube cauzate de contravenţie;
Referitor la oprirea de pe contrasens este o încalcare gravă din partea agenţilor... mai detaliat de patrulare.

Conform PML 9-01:2013, pct. 8.7 dar şi a Ordinului MAI din 19.02.2010, "La procedura filmării abaterilor din mişcare, se interzice oprirea autovehiculelor care circulă pe sensul opus de deplasare al automobilului de patrulare" , vă sugerez să contestaţi procesul verbal fiindcă constatarea contravenţiei cu încălcarea documentaţiei tehnice apriori este interzisă.
(Referindu-mă la mijloacele tehnice indicate în PML, nemijlocit Iskra-Video)

Link-ul :
https://www.google.md/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://politia.md/sites/default/files/pml_9-01.2013_2.pdf&ved=2ahUKEwiX8uWvh7LwAhWSCuwKHchPDRkQFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw3ADyPSOR_voNZKLeF6OPgL
Succes!

5 мая 2021