Medici incompetenti

28 ноября 2018 54

Buna ziua. M-am adresat la o institutie medicala publica (policlinica), am dat analize si mi s-a depistat o infectie. Medicul mi-a dat tratament; am urmat tratamentul, dar fara efect. Dupa 5 zile de tratament, am dat din nou analize. Laboranta mi-a indicat aceeasi diagnoza si mi-a spus ca nu s-a tratat. Mi-au dat un alt tratament pe 10 zile si din nou fara rezultat. Medicul se mira ca nu se vindeca si a strans din umeri si a spus ca nu stie ce se intampla. Am dat de 3 ori analuze de laboratori, 3 tratamente si fara rezultat.
Am mers la o institutie privata si dupa ce am dat analuzele, medicul mi-a spus ca laboranta nu a indicat corect infectia si am tratat ceva ce nu era.
In asa caz, ce drepturi am eu si unde sa ma adresezi ca laboranta sa fie mai responsabila de ceea ce indica, in afara de Ministerul Sanatatii?
As dori sa-mi intoarca banii dati pe medicamente prescrise incorect. Mersi mult.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, puteti sa inaintati o actiune in judecata pentru repararea prejudiciului material si moral.

29 ноября 2018