Mediere

11 декабря 2016 31

Scrieți-mi, vă rog, dacă în perspectivă veți avea tangență cu așa domeniu ca medierea, care după mine este o perspectivă de a rezolva litigiile din diferite categorii mai rapid, eficient cu participarea părților direct la rezolvarea pe cale amiabilă a conflictului.

Jurist comments 1

Ana Galus
  • Адвокат

Intr-adevar, medierea poate fi o alternativa excelenta pentru rezolvarea unui conflict dintre parti. Avantajele acesteia sunt multiple: rapiditate, costuri reduse, confidentialitate, flexibilitate, pastrarea relatiei cu partea in conflict. Pe site-ul Ministerului Justitiei, la rubrica "Persoane autorizate/ Mediatori" puteti gasi Tabelul Mediatorilor in care sunt inscrisi toti mediatorii atestati, precum si... mai detaliat Lista birourilor de mediere.

Multi juristi/ avocati activi pe pagina yavo.md sunt si mediatori, iar daca aveti o intrebare specifica legata de acest domeniu, nu ezitati sa o adresati.

12 декабря 2016