Mi-a fost aplicata amenda, dar nu am primit copia procesului-verbal contraventional

20 января 2022 138

Buna ziua. Am refuzat sa semnez procesul-verbal contraventional, iar agentul rutier nu mi-a dat copia acestuia. Peste doua luni si jumatate, depistez in Cabinetul Cetateanului amenda si punctele de penalizare. Ce ar trebui sa fac acum, daca n-am primit copia procesului-verbal contraventional: sa achit amenda sau sa o contest?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua domnule Sergiu, puteti solicita copia procesului verbal cu privire la contraventie, in conformitate cu art 387 alin 3 lit g.
Din momentul in care primiti copia procesului verbal, aveti doua optiuni , fie achitati amenda in decurs de 72 de ore, beneficiind de reducere 50 % , fie contestati... mai detaliat amenda in termen de 15 zile, decizia va apartine.
Pentru informatii suplimentare ma puteti contacta email filip.rotaru98@gmail.com

21 января 2022