Mi-a venit o scrisoare de la Inspectoratul pentru protectia mediului

31 января 2021 39

Buna ziua. Mi-a venit acasa o scrisoare de la Inspectoratul pentru protectia mediului Chisinau sa ma prezint la agentul constatator. Am descarcat un camion cu gunoi de constructie, (era doar pamant) si am fost fotografiat de un trecator. Ce sanctiune mi se poate aplica pentru asta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Se bat cap în cap argumentele dvs, or în cazul în care vă consolidați poziția că ați descarcat pământ nu aveți de ce să fiți sancționat or agentul urmează să demonstreze prin probele administrate că cele descărcate de dvs erau anume deșeuri.

Articolul 154. Încălcarea regulilor de gestionare a deşeurilor

(1)... mai detaliat Nerespectarea modului stabilit de colectare, păstrare, transport, depozitare, ardere, neutralizare şi evacuare, inclusiv în obiectivele acvatice, în subsol etc., a deşeurilor industriale, de construcţie, menajere şi de altă natură

se sancţionează cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de pînă la 60 de ore, cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în ambele cazuri, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(2) Faptele specificate la alin.(1) care au creat pericolul poluării mediului

se sancţionează cu amendă de la 24 la 48 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 180 la 240 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în ambele cazuri, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

(3) Depozitarea arbitrară sau în locuri interzise ori utilizarea unor alte procedee de evacuare a deşeurilor fără autorizaţia autorităţilor abilitate

se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de pînă la 60 de ore, cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în ambele cazuri, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

1 февраля 2021