Mi-au pus sechestru pe cardul salarial

3 июня 2020 68

Buna ziua. De 2 luni mi-au pus sechestru pe cardul salarial. Am apelat creditorii si mi-au zis ca nu deblocheaza cardul pana nu le achit toata datoria, dar nu am venit din alta parte. Ce pot sa fac?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Mihail,

Executorul poate pune sechestru pe cardul salarial conform legii.

Insa el poate retine maximum 20% din salariul Dvs. Restul sumei o puteti folosi.

4 июня 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru inceput mergeti la executor si informati despre situație solicitați sa va deblocheze cardul si sa retina suma conform legii adică:
106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2)... mai detaliat Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

Depuneti cerere scrisa cu stampila acestuia de intrare, daca nu sunt rezultate, puteți depune o plingere la uniunea executorilor judecătorești cît și la ministerul justiției privind actiunile ilega ale executorului, sunt organele de control al activității acestora.

4 июня 2020