Mi se cer originalele documentelor pentru perfectarea mostenirii

9 ноября 2022 52

Buna ziua. Tatal a decedat, eu fiind mostenitoarea lui. Deoarece ma aflu in alta tara, am perfectat la ambasada o procura generala pe numele mamei si am trimis-o in Moldova ca mama sa poata primi mostenirea in numele meu. In Moldova imi cer sa le trimit documentele mele in original, dar nu pot ramane fara ele in tara straina. Sa merg in Moldova tot nu pot. Explicati-mi, va rog, daca mama are procura generala de la mine cu toate datele mele personale si copiile tuturor documentelor (certificate de nastere si casatorie, buletin) poate sa primeasca mostenirea sau totusi trebuie sa ii trimit si documentele in original?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, încearcă să legalizezi documentele menționate mai sus la un notar de la ambasada Moldovei din șara,unde te afli pentru a domonstra, că ele corespund originalului.

10 ноября 2022