Micșorarea pensiei alimentare

15 февраля 2023 80

Bună.În urma divorțului, fostul soț a fost obligat de instanță să plătească pensie de întreținere copilului care a rămas în grija mamei, în mărime de 1/4 din veniturile lunare. Prin urmare, acesta achită cu regularitate în jur de 10 mii lei lunar. Recent în noua familie a soțului s-a născut un copil. În această situație, este posibil ca pensia de întreținere să fie micșorată, eventual prin instanță?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Irina.
De principiu este posibil deoarece s-a schimbat starea familială a fostului soţ.

Codul familiei prevede:
Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.

(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3... mai detaliat - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

16 февраля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Irina, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante... mai detaliat ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

17 февраля 2023