Micsorarea pensiei alimentare

2 апреля 2019 129

In 2015 in urma divortului, instanta a hotarit ca tatal sa achite lunar pensia alimentara pentru copilul comun, in marime de 2.000 lei. La acel moment tata era peste hotare. Din 2019, este angajat oficial in sectorul bugetar in R. Moldova, cu un salariu net de 4.500 lei. Intrebare: Poate el acum cere micsorarea pensiei alimentare de la 2.000 de lei la 1/4 din salariu si in ce conditii? E necesar sa motiveze cumva micsorarea solicitata? Mentionez ca nu este casatorit, alti copii nu mai are, locuieste cu parintii pensionari. Va multumesc mult!

Jurist comments 6

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da, acesta urmează să se adreseze cu o acțiunea în judecată privind micșorarea cuantumului de achitare a pensiei alimentare totodată să motiveze instanței argumentat de ce este în imposibilitate de a achita suma inițial stabilită, evident prin probe, ulterior instanța va decide dacă argumentele acestuia sunt întemeiate sau nu... mai detaliat pentru a fi micșorată.

2 апреля 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform art. 110, Codul Familiei:

Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia
În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în... mai detaliat considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

Deci, doar instanţa judecătorească poate modifica mărimea pensiei de întreţinere şi, depinde de faptul cum debitorul va dovedi necesitatea de a modifica acest cuantum, în cazul în care debitorul are deja un venit stabil atunci, pentru un copil, cuantumul pensiei de întreţinere se stabileşte în mărime de 1/4 din salariul şi/sau din alte venituri.

Servus

2 апреля 2019

Va multumesc pentru rtaspuns! Si totusi, eventual din practica Dvs, cum as putea motiva micsorarea in cazul dat? Salariul e mic, vreau sa imi intemeiez o familie, sa stau cu iubita la gazda, etc? Daca pentru mine sint subiecte importante, instanta fara "hirtie in fata"', nu va considera asa. ... mai detaliat Nu prea imi dau seama ce ar convinge instanta

2 апреля 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Indicați toate aceste circumstanțe de fapt care le considerați importante și anume salariul mic, nevoia de a achita spațiul locativ și altele ..

2 апреля 2019

Salut! Cererea in instanta privind micsorarea pensiei alimentare, o poate depune tatal, sau e necesar neaparat avocatul sa faca asta?

9 апреля 2019

datii intrebarea asta lui brinister ca el e lider la copy paste!

18 апреля 2019