Model de chemare în judecată pentru hotărârea care înlocuiește acordul tatălui pentru stabilirea copilului peste hotare

15 января 2020 35

Buna ziua! Am divorțat cu primul soț cu are am un băiat de 8 ani (care este invalid cu grad sever). Tatăl băiatului se eschivează de la plata pensiei de mai mult de 2 ani. Eu m-am recăsătorit și vreu sa plec cu copilul peste hotare, dar nu pot să-l găsesc pe tatăl copilului pentru a-i cere acordul de a pleca. Ce pot face?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Puteți înainta o cerere de decădere a tatălui din drepturile părintești, din motivul neachitării pensiei de întreține, de altfel copilul daca este și invalid, are nevoie de un suport financiar și o atenție sporită.

16 января 2020