Modificarea datei de nastere la o persoana decedata

5 июня 2018 37

O persoana decedata 8 ani în urmă a participat la privatizarea apartamentului și în pașaportul ei era înscrisă o dată de nastere greșită. După ce a decedat, i s-a făcut certificat de deces unde e indicată alta data de naștere, luata din arhiva. Din cauza datei de nsstere greșite nu putem perfecta actele pe apartament. Cum sa rezolvam problema?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul d-stră cu regret problemă se va rezolva doar de către instanța de judecată în cadrul procedurii speciale de constatare a faptului.Instanţa judecătorească constată faptele de care depinde apariţia, modificarea sau încetarea drepturilor personale sau patrimoniale ale persoanelor fizice şi ale organizaţiilor.

Adică, urmează a fi studiată informația și... mai detaliat înaintată o acțiune privind constatarea datelor necesare, în temeiul hotărârii ce va fi emisă, urmează a fi efectuate modificările necesare în toate actele, astfel se rezolvă întrebarea.

26 июня 2018