Modificarea inscrierilor din certificatul de nastere al copilului

5 октября 2021 19

Buna ziua. Acum 10 ani, am nascut o fetita si in certificatul ei de nastere la rubrica tata am scris numele unui prieten decedat, doar ca sa ramana incomplet certificatul. Acum sunt casatorita si dorim sa-l inscriem ca tata pe actualul sot. Mai devreme am anulat deja datele fictive despre tatal copilului. Care e procedura mai departe?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua
In cazul dat, nu putem vorbi despre o înscriere sau radiere in raport cu soțul actual, situația este legată de procedura de adopție, doar asa soțul va fi inscris in calitate de tată, din cite știu este o procedură judiciară privind încuviințarea adopției.

5 октября 2021