Modul corect de a procura un teren pentru constructia casei

7 июля 2020 125

Buna. Am nevoie de o consultatie in privinta modului de procurare unui teren pentru constructie. Ma intereseaza ce informatie trebuie sa solicit de la vanzator, verificari pe care le pot face singur si pasii de plata/inregistrare. In plus, am nevoie de informatie despre pasii ulteriori care sunt necesari pentru a porni constructia. Mersi!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Anton,

1. Solicitati actele de proprietate pe teren sa vedeti care e forma de proprietate/posesie etc.

2. Faceți un extras de la Cadastru pe teren pentru ca sa vedeti care este destinatia, cine e proprietarul/coproprietar, daca sunt sechestre, gajuri, interdictii.

8 июля 2020
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație desfășurată în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/15-aspecte-ce-trebuie-verificate-la-cumpararea-unei-case-teren-sau-apartament/

14 июля 2020