Могу ли я написать заявление в полицию?

19 декабря 2022 55

Здравствуйте. Моя сестра издевается надо мной и записывает меня на диктофон, рассылает своим друзьям и они смеются надо мной. Могу ли я написать заявление в полицию и что ей за это будет?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Salut Kristina, eu am să-ți scriu în varianta română, da DVS sunteți în drept să apelațui la poliție cu o cerere, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul contravențional Articolul 78. Vătămarea integrității corporale

(1) Maltratarea sau alte acţiuni violente care au cauzat vătămare neînsemnată a integrității corporale

se sancţionează... mai detaliat cu amendă de la 15 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravenţional de la 5 la 10 zile.

(2) Vătămarea intenţionată uşoară a integrităţii corporale care a provocat o dereglare de scurtă durată a sănătăţii sau o pierdere neînsemnată, dar stabilă, a capacităţii de muncă

se sancţionează cu amendă de la 30 la 45 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional de la 10 la 15 zile.

Articolul 781. Violența în familie

Maltratarea sau alte acţiuni violente, comise de un membru al familiei în privinţa altui membru al familiei, care au provocat vătămare neînsemnată a integrităţii corporale

se sancţionează cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore sau cu arest contravenţional de la 7 la 15 zile.

20 декабря 2022